• Navigator
  • Proběhlá setkání

Proběhlá setkání

Setkání absolventů a přátel v Bruselu 2023


Ve čtvrtek 19. října 2023 se v Pražském domě v Bruselu uskutečnilo setkání absolventů a přátel UK působících v Belgii. Osobně se s univerzitní delegací potkala více než stovka zájemců a zájemkyň působících na nejrůznějších pozicích a oborech. Večerem provázela Světlana Witowská.


„Přijeli jsme do Bruselu představit Univerzitu Karlovu, která je nejen nejstarší a největší, ale i flexibilní, moderní a mezinárodní institucí,“ řekla v úvodu rektorka UK Milena Králíčková. Cílem setkání s názvem Den UK v Bruselu bylo navázat a posílit spolupráci mezi univerzitou a absolventy žijícími v Belgii.


Rektorka také v úvodní krátké prezentaci shrnula nejnovějších úspěchy Univerzity Karlovy ve vědě a vzdělávání a vyzdvihla třetí roli univerzity. Představila i konkrétní aktivity jako například projekt Češi do EUEastern Partnership University Cluster EaPUC, pomoc studujícím a akademikům z Ukrajiny, ale i přenos vědeckých výsledků do praxe prostřednictvím Charles University Innovations Prague (CUIP).



Češi působící v EU

Důležitost takových setkání oceňovali i samotní absolventky a absolventi. „Je to báječná možnost, jak se jako Češi působící v Bruselu setkat a navázat kontakty. Druhým klíčovým bodem pro mě bylo představení nejnovějších aktivit, které univerzita provádí, čímž mi velmi imponovala,“ shrnuje bývalý absolvent UK a současný náměstek ministra na Ministerstvu zahraničí Eduard Hulicius.


Tato slova potvrzuje i Jaroslav Špirk, který působí v Evropské radě jako překladatel. „Jako absolvent a bývalý vyučující na Filozofické fakultě UK musím říci, že mě velice překvapilo, jak zajímavá setkání zde dnes vznikají. Také mám opravdu velikou radost z toho, jak se Univerzita Karlova v posledních letech vyvíjí, jaké projekty v současné době provádí nebo plánuje. Vypadá to na velice slibnou budoucnost naší Alma mater, která dokáže inspirovat nové generace studujících, a to často i ze zahraničí.“


Bruselského setkání se účastnilo i mnoho studentů a studentek, kteří jsou v evropských orgánech na stážích. Jak se na takovou stáž dostat? „Zkuste to! Mnoho lidí často odradí to, že si myslí, že takový zájemců je hodně, a proto to ani nezkusí. Šance přitom jsou,“ říká absolvent Právnické fakulty UK Tomáš Cieslar, který nyní působí v Evropské komisi. A jeho manželka Katharina Cieslar, se kterou se poznal při studiu na Univerzitě Karlově a která nyní působí v Evropském parlamentu, dodává. „Všem zájemkyním a zájemcům doporučuji začít se připravovat včas a velmi se oceňuje specializace – nestačí ‚evropské právo'. Ve výsledku je ale finální výběr kandidátů skutečně pouhá náhoda.“



Absolventi jsou pro nás klíčoví

Podle Ladislava Krištoufka, prorektora pro vědeckou a tvůrčí činnost UK, je Česko nedílnou součástí Evropy a Univerzita Karlova je tak nejen česká, ale i evropská univerzita a této role se nesmíme zříkat: „Naopak se k tomu musíme sebevědomě stavět a naši evropskou reputaci budovat a posilovat. Dnešní setkání je jedním ze střípků, ale esenciálním. Těší mě velký zájem ze strany absolventek a absolventů“ shrnuje.


„Setkání skutečně přineslo velmi zajímavé kontakty a nápady na konkrétní spolupráce. V orgánech EU je mnoho možností i pro studenty přírodovědných oborů, což pro mnohé může být překvapením,“ hodnotí Aleš Soukup, proděkan PřF UK pro rozvoj fakulty a zahraniční agendu.


Zájem o spolupráce vyzdvihla i Lenka Henebergová, členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj a proděkanka FTVS UK: „Velmi oceníme všechny zájemce z praxe, kteří by námi v roli mentorů a poradců sdíleli své zkušenosti pro lepší výuku, ale i realizaci projektů. Na FTVS taková zapojení testujeme v pilotním režimu a určitě je chceme dále rozvíjet a rozšiřovat.“



„Spolupráce s absolventy a absolventkami a jejich zpětná vazba pro nás mají klíčový význam. Ceníme si proto dnešní vysoké účasti a zejména bohaté diskuze, která nám pomáhá měnit perspektivu,“ dodává kancléřka Petra Štanclová. A vyzývá: „Pokud máte chuť se jakkoliv zapojit, neváhejte se nám ozvat! Vaše připomínky a nápady nám pomáhají lépe plnit naše cíle.“



Setkání absolventů a přátel v Bruselu 2021


Na začátku prosince 2021 proběhlo na Stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu setkání absolventů a přátel Univerzity Karlovy. Podobná setkání se v minulosti konala také na zastupitelských úřadech v Itálii a v Kanadě. V Bruselu se Den UK, jehož cílem bylo navázání a posílení spolupráce mezi UK a absolventy žijícími a pracujícími v Belgii, uskutečnil již podruhé.


Program zahájila paní velvyslankyně Edita Hrdá, která působí jako stálá představitelka ČR při EU, aby přivítala všechny přítomné. Poté následovala prezentace rektora UK Tomáše Zimy, který absolventům znovu přestavil Univerzitu Karlovu a její současné aktivity a úspěchy, zaměřil se také na financování vědy a výzkumu a nové projekty, které UK chystá. Profesor Zima připomněl také mezinárodní spolupráci a členství v mezinárodních institucích včetně univerzitní spolupráce v rámci Aliance 4EU+. Aktivity Klubu Alumni Univerzity Karlovy představila ve své prezentaci prorektorka Lenka Rovná. Všichni absolventi, kteří se setkání zúčastnili, dostali pozvání do Klubu Alumni UK.






Poslední změna: 22. listopad 2023 14:31 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na: